Na sali Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach zapadła istotna decyzja. Zanim jednak Uchwała w sprawie projektu schematu rozgrywek seniorskich w województwie śląskim została poddana pod głosowanie dokonano wszelkich formalnych procedur.
Na początku głos zabrał Prezes Henryk Kula, który otwierając Zebranie poprosił o chwilę ciszy, upamiętniającą odejście w ostatnich 12 miesiącach na „niebieskie boiska”: działaczy, trenerów, sędziów i zawodników na czele z: Tadeuszem Bednarzem, Krzysztofem Smulskim, Wacławem Kruczkowskim, Zygmuntem Karakuszką, Januszem Osterem, Romanem Lentnerem i Ryszardem Urbańczykiem.
Następnie jednogłośnie wybrano Przewodniczącego Zebrania – Gerarda Przybyłę, Zastępcę – Bogusława Walicę oraz sekretarzy – Marka Demkę i Arkadiusza Grzywaczewskiego. Kolejnym punktem obrad było zatwierdzeniu porządku i regulaminu obrad, a po nim przyszedł czas na wybór Komisji: Mandatowej – Cezary Rajca, Janusz Mędrzak i Małgorzata Sędzimir-Pszowska, Skrutacyjnej – Edward Urbańczyk, Zbigniew Wuwer i Janusz Majda oraz Uchwał i wniosków: Teodor Wawoczny, Józef Poloczek i Grzegorz Morkis. Wszystkie kandydatury zatwierdzono jednogłośnie.
Na czas ukonstytuowania się Komisji Henryk Kula przedstawił najważniejsze wydarzenia z minionego roku podkreślając, że Śląski Związek Piłki Nożnej: ma 733 kluby (przybyło 5), 44.977 zawodników (o 977 więcej) i 3031 drużyn (doszło 351). Przypomniał także o sukcesach zespołów z naszego regionu od mistrzowskich tytułów piłkarzy Rakowa Częstochowa i piłkarek GKS-u Katowice zaczynając. Mówił także o: szkoleniu młodzieży i akcjach popularyzujących piłkę nożną, integracji i jubileuszach, klubie biznesu i sponsorach – ilustrując swoją wypowiedź prezentacją multimedialną.
Ale wszyscy tego dnia czekali na to co stanowiło istotę Zebrania. Kiedy więc po ogłoszeniu przez Przewodniczącego Komisji Mandatowej Cezarego Rajcę, że w zebraniu na 109 upoważnionych delegatów uczestniczy 81 delegatów co stanowi 74,31 procent, a Przewodniczący Gerard Przybyła oświadczył, że Zebranie jest prawomocne, do mównicy podszedł Członek Zarządu Śląskiego Związku Piłki Nożnej Teodor Wawoczny. Wieloletni Przewodniczący Wydziału Gier przedstawił projekt systemu rozgrywek od sezonu 2024/25, w którym będzie jedna IV liga składająca się z 20 drużyn. Od kolejnego sezonu drużyn w IV lidze będzie 18. Dla celów marketingowych IV liga będzie się nazywać I ligą śląską. To znaczy, że w sezonie 2023/24 z dwóch grup IV ligi ostatni raz o awansie do III ligi zadecyduje baraż. W IV lidze – jeżeli nie spadnie do niej drużyna z III ligi - utrzymają się drużyny do 10 miejsca z I i II grupy, a zespoły z miejsc 11. rozegrają baraż o utrzymanie. Jeżeli spadnie jedna drużyna z III ligi to obydwa zespoły z 11. miejsc zostaną zdegradowane do V ligi. Jeżeli z III ligi spadną dwie śląskie drużyny to wtedy baraż o utrzymanie zagrają zespoły z 10. miejsc w obydwu grupach IV ligi itd.
Pod nazwą II liga śląska od sezonu 2024/25 zostaną utworzone dwie grupy V ligi – składające się z 16 drużyn. Znajdą się w niej spadkowicze z IV ligi oraz mistrzowie klas okręgowych: Bytom-Zabrze, Częstochowa-Lubliniec i Katowice-Sosnowiec – w grupie „północnej” oraz Racibórz-Rybnik, Bielsko-Biała-Tychy i Skoczów-Żywiec – w grupie południowej. Jeżeli zajdzie konieczność uzupełnienia tych ligi to o awansie decydować będzie średnia arytmetyczna dla wicemistrzów, ewentualnie dla drużyn z trzecich miejsce klas okręgowych aż limit zostanie wypełniony.
Organizację rozgrywek w klasie okręgowej – nazwa marketingowa III liga śląska - w sześciu grupach składających się od 14 do 16 drużyny – będzie należała do Podokręgów jednak obowiązywać ma zasada, że ostatni zespół w tabeli spada, a mistrz klasy A awansuje bezpośrednio. W razie konieczności uzupełnienia składu klasy okręgowej spośród wicemistrzów klasy A decydować będzie średnia arytmetyczna.
Ponadto rozgrywki w klasach od A w dół prowadzone będą przez Podokręgi, które mają prawo także wprowadzić inny system rozgrywek ustalony przez Podokręg.
Po przedstawieniu tej propozycji Przewodniczący Zebrania zarządził głosowanie nad Uchwałą w sprawie projektu schematu rozgrywek seniorskich od IV ligi w dół od sezonu 2024/25, za którym opowiedziało się 91 procent delegatów obecnych na sali obrad.
Galeria z zebrania dostępna TUTAJ.
Na tym Nadzwyczajne Walne Zebranie Delegatów Śląskiego Związku Piłki Nożnej zakończono, ale to nie znaczy, że skończyły się tematy do rozmów. Prezes Henryk Kula w asyście Wiceprezesów Jarosława Brysia i Artura Szymczyka oficjalnie podziękował za okazywaną pomoc Prezydentowi Świętochłowic Danielowi Begerowi i Dyrektor CKŚ w Świętochłowicach Monice Majlinger oraz sponsorom: Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej – reprezentowanej przez Zastępcę Prezesa Bartłomieja Kowalskiego, Januszowi Szymurze Prezesowi firmy Rekord SI i Jackowi Rzepie właścicielowi Future Sport oraz Jakubowi Sokołowskiemu Prezesowi Firmy Poltent. Ponadto w kuluarach trwały dyskusje o tym jak będzie wyglądała przyszłość piłki nożnej w województwie śląskim po reorganizacji…